Boats English   Tekneler Türkçe
GULET Tekneleri

Bodrum Kuzey Yunan Adaları Bodrum

Sadece Özel Tekne Kiralama Mavi Yolculuk Rotası

Mavi Yolculuk Süresi:
8 Gün 7 Gece
Başlangıç Limanı:
Bodrum
Bitiş Limanı:
Bodrum
Rota Haritası:

Bodrum Kuzey Yunan Adaları Bodrum Rota Haritası

Bodrum Kuzey Yunan Adaları Bodrum


1. Gün: Bodrum
Bodrum Limanı'ndan biniş saat 15:30'da başlamaktadır. Erken varış için bagajınızı uygun bir yerde muhafaza edebiliriz. İlk gün teknemiz akşam yemeği ve geceleme için Bodrum Limanı'na demirlenir. Bodrum, M.Ö. 12. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Kente 'Halikarnas' adı verildi ve Herodot'un doğum yeriydi; 5. yüzyılda yaşayan 'Tarihin Babası' Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Kral Mausolus'un (MÖ 350) 'Mozolesi' bu şehirdedir. Klasik Dönem'den günümüze ulaşan tek yapı Amfitiyatro'dur. 13.000 kişilik kapasitesiyle Anadolu'nun en eski tiyatrolarından biridir ve halen Bodrumlu sanatseverler için birçok gösteri ve konsere ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum'a geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer de şehrin simgesi olan 'Aziz Petrus Kalesi'. Orta Çağ'a kadar uzanan bir geçmişi olan en iyi korunmuş mimari parçalardan biridir. Büyük İskender'in Halikarnassos'a girdiği 'Myndos Kapısı' da kaçırılmaması gereken yerlerden biri.
 
2. Gün: İstanköy Adası (Kos Adası)
Kahvaltının ardından, seyir güzergahı ve tekne hakkında bilgilendirileceksiniz. Gümrük formaliteleri tamamlandıktan sonra İstanköy adası'na hareket edeceğiz. 'Tıp Bilimlerinin Babası' olan Hipokrat'ın doğum yeri olarak bilinen Asklepion burada yer almaktadır. Doğu Akdeniz'den sağlık sorunları olan tüm insanlar İstanköy'ta tedavi edildi. İstanköy; 12 adanın (Oniki Adalar) ikinci büyük adası çok ılıman bir iklime ve çok verimli topraklara sahiptir. Adada 560 yıllık bir ağaç, 211 yıllık bir çeşme ve 290 km uzunluğunda bir plaj bulunuyor. İstanköy Limanı'na çok yakın olan Lambi Plajı'nda hızlıca yüzebilirsiniz. İstanköy gece hayatının en iyi olduğu adalardan biridir. Barlarla dolu bir cadde olan Nafklirou her zaman kalabalık, renkli ve hayat dolu.
 
3. Gün: Pserimos Adası ve  Ileryoz Ada (Leros Adası)
Sabah erken saatlerde kahvaltı ve yüzme molası için Pserimos Adası'na doğru yola çıkacağız. Ardından güzel Ileryoz adasına doğru yola çıkacağız. Ileryoz, yüksek kayalıkları ve birçok küçük koy ve köyü olan dağlık, yeşil bir adadır. Xerakampos'ta öğle yemeği ve yüzme molasının ardından doğuda bulunan Lakki Limanı veya Agia Marina Limanı'na demirlenir. Dik merdivenleri, dar sokakları ve çiçek bahçeleri ile Ileryoz'un ana şehri Platanos'u ziyaret etmelisiniz. Platanos'tan 300 basamak tırmanarak Ileryoz Kalesi'ne çıkan basamakları atabilirsiniz! Bisiklet kiralayın veya bu adayı yürüyerek keşfedin.
 
4. Gün: Batnoz Ada (Patmos Adası)
Sabah erken saatlerde Batnoz Adası'na hareket edeceğiz. Adanın etrafındaki bir koyda yüzme molası vereceğiz. Batnoz büyük bir ada değil ama en bilinenlerinden biri. Aziz John, 'Yuhanna'nın Kıyameti'nin son bölümünü burada tamamladı ve bu nedenle Batnoz'a bazen "Ege'nin Kudüs'ü" denir. Başkentin üzerinde yükselen St. John Manastırı, Chora adlı bir köy ve aslında tüm ada inanç ve bağlılık soluyor. Mitolojiye göre Batnoz, Zeus'un av ve genç kadın tanrıçası kızı Artemis'e armağanıdır. Antik çağda burada ibadet edildi ve St. John manastırı tapınağının üzerine inşa edildi. Bu yerlere isteğe bağlı bir turunuz olabilir. Kahvaltıdan sonra manastırlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Teknemiz akşam yemeği ve geceleme için Batnoz Limanı'nda konaklayacaktır.
 
5. Gün: İlipsi Adası (Leipsoi Adası)
İlipsi Adası'na yelken açacağız. İlipsi'nin önündeki birçok küçük adadan birinde yüzme molası vereceğiz. İlipsi adası'nda kristal yeşili suları ile Platis ve Giolos gibi güzel kumsallar vardır. Beyaz evleri, sayısız tavernası, kafeteryası ve restoranıyla başkent, küçük doğal limanda yer alıyor. Adada, 7. yüzyılda inşa edilen Catopanaghia Kilisesi ile 15. yüzyıldan kalma Panopanaghia Kilisesi ziyareti hak ediyor.
 
6. Gün: Kalimnos Adası (Kalymnos Adası, Kelemez Adası yada Kilimli Adası)
Kalimnos Adası çevresinde güzel bir koyda yüzme molası vereceğiz. Adanın başkenti olan Pothia Limanı'na giriyoruz. Adalılar yüzyıllar boyunca sünger dalışı yaparak geçimlerini sağladılar. Adanın çevresinde Massouri, Mirties ve Vlyhadia gibi güzel plajlar var.
 
7. Gün: Karaincir ve Bodrum
Bodrum dönüş yolunda Karaincir'de yüzme molası vereceğiz. Türkiye'ye dönüş Bodrum Limanı üzerinden olacaktır. Akşam yemeği ve son geceleme için Bodrum Limanı'nda konaklayacağız.
 
8. Gün: Bodrum
Misafirler, kahvaltının ardından saat 10:30'a kadar değerli hatıralarla tekneden ayrılacaklardır.
 
ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Seyir güzergahı ve koy isimleri yalnızca genel bir bilgi olarak verilmiştir. Hava ve demirleme yapılacak koy ve limanların koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu konuda karar yetkisi tamamıyla tekne kaptanına aittir.
Sayfa Etiketleri: Bodrum,  Knidos (Datça), İnceburun, Bencik Koyu, Dirsekbükü, Bozburun, Rodos Adası, Sömbeki Adası (Symi Adası - Simi Adası), İncirli Adası (Nisyros Adası), İstanköy Adası (Kos Adası), Kara Ada (Poyraz Limanı - Meteor Koyu)

© 2023 Gulet Charter. Tüm Hakları Saklıdır.